ՀՀ Ազգային ժողովի «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում մայիսի 19-ին խորհրդարան էին այցելել Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի Կրթության հոգեբանության եւ սոցիոլոգիայի ֆակուլտետի մագիստրատուրայի ուսանողներն ու դասախոսները:
Հանդիպումից առաջ ուսանողները շրջել են խորհրդարանում, հետեւել ԱԺ լիագումար նիստի աշխատանքներին, ծանոթացել նիստերի դահլիճին կից սրահում ներկայացված «Հավասար. հանուն կանանց եւ տղամարդկանց հավասար իրավունքների եւ հավասար հնարավորությունների» խորագիրը կրող ցուցահանդեսին:
Բաց դասը վարել է ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը: Ողջունելով ներկաներին՝ ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է սերունդների հայրենասիրական դաստիարակությանը, հանրակրթական դպրոցներում ներառական կրթության ներդրմանը, պետական կառավարման ապարատում ծախսերի կրճատմանը, անդրադարձել ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանում ապրիլի սկզբին տեղի ունեցած ռազմական բախումների հետեւանքով զոհված զինծառայողների ընտանիքներին սոցիալական աջակցության խնդիրներին:

19 мая в рамках программы “Открытые двери” парламент посетили студенты и преподаватели магистратуры факультета психологии образования и социологии Армянского государственного педагогического университета им. Х.Абовяна (АГПУ).
До начала встречи студенты ознакомились со зданием парламента, проследили за работой пленарного заседания НС, побывали на фотовыставке “Равенство: во имя равных прав и равных возможностей женщин и мужчин” в фойе зала заседаний.
Открытый урок  провел вице-спикер НС Э.Шармазанов. Приветствуя присутствующих, он обратился к патриотическому воспитанию молодежи, внедрению в общеобразовательных школах инклюзивного образования, сокращению расходов в аппарате государственного управления, проблемам социальной поддержки семей военнослужащих,   погибших вследствие апрельских военных столкновений на карабахско-азербайджанской границе.
В завершение встречи студенты и преподаватели АГПУ сфотографировались с вице-спикером НС Э.Шармазановым.